KERESZTÚT
Feltétlenül megtekintésre érdemes a XVIII. századi Kálvária-szoborcsoport, melynek minden stációja más-más stílusban épült. A domboldalon a kálvária stációk különböző építészeti stílusban Gáthy Zoltán építészmérnök alkotásai 1931-1942 között. A stációk domborművei Metky Ödön szobrászművész alkotásai 1935-ből. A kálvárián, a vandál kezek által megcsonkított kőszobrok 2001 augusztusában kerültek vissza felújítva az eredeti helyükre.
VIA LUCIS
Péliföldszentkereszten egy újabb csoda született az ide ellátogatók gyönyörűségére: szeptember 14-én, szerdán, Szent Kereszt felmagasztalása ünnepén átadták és megáldották Párkányi Raab Péter Kossuth-díjas szobrászművész VIA LUCIS szoborcsoportját, amelyet a szalézi rendháztól a lourdes-i barlangig vezető erdei út mentén állítottak fel.
A Szent Kereszt felmagasztalásának ünnepén felavatott Fény útja, vagy Öröm útja tizennégy stációja az első ilyen Magyarországon. A kőbe faragott bibliai pillanatok a feltámadt Krisztus találkozásait jelenítik meg, egészen a mennybemenetelig, illetve a Szentlélek elküldéséig. A Fény útja megmutatja a feltámadás és a mennybemenetel közötti történéseket, ezzel jelezve, hogy Krisztus földi jelenléte nem ér véget a Golgotánál, hanem folytatódik.
KEGYTEMPLOM
A műemlék barokk templomot 1735-ben Eszterházy Imre hercegprímás építtette, 2010-ben volt 275 éves. Ő nyilvánította hivatalosan is Péliföldszentkeresztetet búcsújáróhelynek.
A főoltár építménye és a templomban található összes szobor fából készült. A főoltár legmagasabb pontján az Atya, alatta a Szentlélek és a Keresztrefeszített erőteljes megjelenítése. Az oltárok és a szobrok gazdag barokk fafaragás az 1700-as évek végéről. A templom hét színes üvegablakán Mária hét fájdalma van megjelenítve.